2fa6b93d-eae3-443d-85bf-268a764ab6f7.JPG

  Yasemin ÇOBANYILDIZI YENİ

    TEK KİŞİLİK EN GÜZEL SEYAHAT

   

    Doğarız, emekleriz, yürürüz, okullar bitirir, para kazanır, kariyer yapıp, yuva kurar, birçok mutluluk ve hüznü yaşayıp en sonunda veda ederiz hayata. Peki misafir olduğumuz bu Dünya ‘daki hayatımızın içini nelerle doldururuz? Yedik, içtik, güldük, eğlendik bunlar mükemmel şeyler ama ruhumuzu yeterince doyurduk mu peki? Başka bir dünya mümkün   mü, biz insanoğlu için? Çoğu insan rutine bindirir hayatını. Mutsuz değildir ama mutlu edecek çok bir şey de yoktur hayatında. Öyle yaşar gider yani. Boş boş geçer günler ama eline kitap alınca o diyarlara yolculuk başlar. Birkaç saatliğine de olsa mutlu olur, gerçekten mutlu olur. Bence bu bile kitap okumak için başlı başına tek neden olabilecekken yüzlerce nedene gerek yoktur. Kitap okumak bambaşka bir olaydır. Bir an kendiniz olmaktan çıkıp yeni bir kahraman olarak sonunu bilmediğiniz bir yolculuğa çıkarsınız. Farklı kişiler tanır, farklı hayatlar görürsünüz. Günümüz dünyasına bakarak internette de bu olayları yaşarım diye düşünmemek gerek, kitap okumak apayrı bir büyüdür. İnsanın bu dünyada yıllık izne ihtiyacı olmadan, maddi imkanlara gerek duymadan, kendine yol arkadaşı bulmadan da çıkabileceği tek kişilik en güzel seyahattir.

 
   Hayatta beni en çok ben hissettiren kitap okumaktır. Bugüne kadar aldığım en mantıklı başkaldırı kararıdır. Kendinlesin ama yalnız değilsin. Ege ‘nin küçük illerinden birinde doğup çocukluğumda şehirde tiyatro, sinema gibi çoğu şeylerden çok nadir faydalanırdık. Ben büyürken güzel şehrim de büyüdü ama çocukluğumdaki ve gençliğimdeki iç sıkıntımı maalesef gideremedi. Can sıkıntımı tek geçiren ve beni en çok mutlu eden şey kitap okumaktı.   Birçok şeyi anlama hissi vermesi de bonusuydu okumanın. Hayatımda saçma sapan kişileri ve şeyleri öncülleyip, okumayı unuttuğum dönemi kayıp olarak görüyorum. Lütfen zamanı iyi değerlendirin, okunacak çok kitap var ve maalesef bu Dünya da sonsuz zamanımız yok.

    Kitap okumak en güzel zihinsel yolculuktur. İddia ediyorum kitap okumayı seven insanların çoğu kitapta yazan şeylerden çok insanı bir nebze olsun hayattan koparması, zihni ile baş başa kalması ve düşünmesine fırsat vermesinden kaynaklanıyor. Evet, başta dediğim gibi bu olay insanın kendi zihnine, kalbine bir yolcuğu kitap sayesinde insan kendisi ile tanışma ve karşılaşma fırsatı buluyor ve her meraklı insan da bu karşılaşmadan keyif alabilir. Okuyalım ve kendimizle yüzleşelim belki de o kadar mükemmel olmadığımız anlayabiliriz.


     Goethe: “Okumayı öğrenme, sanatların en gücüdür.” der. Gerçekten de okuma alışkanlığı edinebilmek zordur. Edindikten sonra da sürdürebilmek zordur. Hele televizyonların insanı haber, film,yarışma, şov bombardımanına tuttuğu günümüzde okuyabilmek, sanatların en zorudur, fakat en güzelidir. Televizyon seyreden insan pasiftir, resimler süratle gözünün önünden geçer ve düşünmek için vakit bulamaz. Kitap öyle değildir; istediğiniz yerde okumayı bırakıp okuduklarınız üzerine düşünebilirsiniz. Tekrar tekrar aynı sayfalara dönüp o sayfaların tadını sonsuz kılabilirsiniz. Okumak kesinlikle, insanın tek başına ve tekrar tekrar çıkabileceği en güzel seyahattir.

Herkese bu özel seyahatlerinde keyifli ve bol vakitler dilerim.

Sevgiyle…