Çocuk Hakları Günü etkinliklerimiz kapsamında İzmit’te Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde Brothers Trio ile bir müzik şöleni gerçekleştirdik. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün belirlediği 7 ortaokula yaptığımız davet neticesinde 520 kişilik salon tıklım tıklım dolarken, dışarda kalan veli ve öğrenciler merdiven boşluklarından bu şölene ortak oldu. Milli eğitim müdürlüğü ile birlikte yürüttüğümüz iki ayaklı projede Brothers Trio’nun üstün performansıyla coşkuyla kutlanan konsere en fazla katılım oranı olan ortaokula Hayallere Köprü Kuruyoruz Derneği olarak modern bir müzik sınıfı açma taahhüdünü verdik. Venezuela’daki El Sistema modelinden İzmit’e uyarladığımız projede amacımız çocuklarımızı küçük yaşta müzikle ve sanatla buluşturup yeteneklerini ortaya çıkarmak, çocukların müzikle kendini ifade etme gücüne kavuşmasını sağlamak.
Venezuela’da 1990’larda çocuk suç oranının yüksek olması üzerine 10 yılda yaklaşık 1.5 milyon çocuk prefabriklerde enstrüman eğitimi almış, çocukların sosyal aktivitelere katılımıyla, onları kapıda bekleyen aileler sevgi bağıyla kaynaşmış, çocukların aileleriyle iletişimleri artmış, madde bağımlılıkları azalmış ve suç oranı yarıdan fazla azalmış.
Bizler çocuklara imkan verildiğinde müthiş şeyler başaracaklarına inanıyoruz, Gazi Mustafa Kemal bu yüzden ülkemizi çocuklara ve gençlere emanet etmiştir. Kurulduğumuz günden bu yana iyilik felsefesinden sapmadan birileri yapar zaten diyerek değil de, biz yapalım diyerek hareket ediyoruz.
Gecenin sonunda tüm salon ellerinde Türk bayraklarıyla hep bir ağızdan Gençlik Marşı’nı söyleyerek gözlerinde umut ve mutlulukla salondan ayrıldı.
Gecemize katılımlarıyla ve çocuklara verdiği öğütlerle bizleri onurlandıran Kocaeli Baro Başkanı sayın Bahar Candemir’e ve İzmit Belediye Başkanı sayın Fatma Kaplan Hürriyet’e çok teşekkür ederiz.
Başkanımız Dr.Mehmet Salıcı’nın dediği gibi “Dünyayı İyilik Kurtaracak!”
Ve son olarak Brothers Trio ekibi diyor ya “İmkansızlıklar sizin başarınız olacaktır...”